Subscribe Now for Email Updates

Home Blog Recap-The 5th Annual Taste Awards

Recap-The 5th Annual Taste Awards

0
0

 

unnamed (3)

CELEBRATING THE WORLD’S BEST:
A 5TH ANNUAL AWARDS MILESTONE
On behalf of the Organizers of the 5th Annual TASTE AWARDS, we thank all who participated in this year’s awards process and event, including the celebrity presenters, judges, partners, sponsors, venues, and of course, the nominees and winners.A special thanks to celebrity awards presenters Alie and Georgia (Cooking Channel, Food Network), Nadia G. (Cooking Channel, Food Network), Bobby Bognar (History Channel, Bio Channel), Susan Irby (ABC Radio), Michelle Harris (ION Life Network), Chef Ashley James (Public Television, Four Seasons), Devin Alexander (Public Television), and Jolene Sugarbaker (YouTube). [Pictured right: Award Winner Ali Vincent]
 
The events included a Red Carpet reception with Biltmore Estate Sparkling Wine, a pre-awards fashion display by Lauren Elaine, the Awards Ceremony, and an after-awards reception at the Egyptian Theatre in Hollywood.
Winners traveled from across the United States and the Globe to attend the awards on a warm January day in Los Angeles, including from England, Italy, and Israel. See all of the winners, honorees, and nominees below.
The TASTE AWARDS are the premier awards celebrating the year’s best in Food, Fashion, and Lifestyle programs on Television, in Film, Online, and on Radio. The Awards have included appearances by stars, celebrities, producers and executives from networks and platforms such as the Food Network, the Style Network, Bravo, the Cooking Channel, TLC, Discovery, Lifetime, E! Entertainment Television, PBS, NBC, ABC, the CW, HGTV, the Travel Channel, HD Net, Hulu, YouTube, Sony Pictures, and more.
MEDIA COVERAGE | PARTNERS
MEDIA COVERAGE
Scores of media outlets attended, participated, or covered the TASTE AWARDS, including several Cable and Television Networks with Award Presenters.

See Red Carpet Photos, radio and videos from:
– WireImage (Red Carpet photos)
– Getty Images (Red Carpet photos)
– PRPhotos.com (Red Carpet photos)
– Mingle Media TV’s Red Carpet Report TV (several videos)Many more videos and posts coming soon from attending media. Watch the Awards site Pressroom for Updates.

See Photos on our Facebook page (TastyAwards)


UPCOMING TELEVISION SPECIAL

Selected award web and film winners and nominees will be invited to be part of a “Best of Taste” television special, which will feature their award winning work. This 4-part special will be broadcast initially on Public Television in the San Francisco Bay Area (Northern California), with possible national distribution.

VIP GIFT BAGS & AFTER-AWARDS
VIP & Celebrity Gifts Bags included finds fromKikkoman, EcoGenics, Sella, Krave, Harvest Snaps, Toffee Talk, Setton Farms Pistachio Chewy Bites, COGNOSCENTI perfume, House of Matriarch perfume, Serendipity Confections, Zojirushi, and Morinaga Organic Silken Tofu. (stay tuned for upcoming TasteTV feature on the VIP Gift Bags and food & wine)
The after-reception featured delicacies from Schiltz Foods smoked roast goose, Olli Salumeria prosciutto, Rosa D’oro wine, R&B Cellars, Twisted Roots wine, Alquimia Tequila, Bossy Wife & Co., Marco Paolo Chocolates, Krave jerky, New Orleans Bill gourmet potato salad, Citron Catering, and Amella Caramels.Special volunteers were provided by Le Cordon Bleu of Los Angeles.


(Above: The Bossy Wife & Co.)
 

Other Media outlets included:– Intermezzo Magazine
– The New York Times
– Haute Living Magazine
– Splash Magazines Worldwide
– Buzzine.com
– Drink Me
– BlackboardEats
– Candy Industry Magazine
– Latino Weekly Review
– Maryamtalkradio.com
– Gev Magazine
– New Tang Dynasty TV (NTD)
– Mark Cuban’s AXS TV
– Examiner.com
– Neon Tommy
– Hollywood Beat
– Family Life Magazine
– Entertainment Hollywood blog
– Mail online and NY Daily News
– The Beverly Hills Times Magazine
– Press Line Photos
– The Dish on KiisFM, MyFM, Kost and Hot92
– Channel 7, Sweden (TV7)
– The Minty / LA Cocktails
– Guest of a Guest
– GoCurvy TV
– Hollyscoop
– Back at Cafe Du Monde
– LA Beat
– Ed Magik TV, Entertainment News
– Heritage Radio Network, WORD OF MOUTH with Leiti Hsu.
– IN Hollywood Magazine
– Cuisine Noir Magazine
– TasteTV

(Above: Schiltz Foods Roast Goose)
(Above: Award Winner from FOX Television’s “MasterChef Junior”)
HONOREE AWARD WINNERS

  • Lifetime Achievement Award: Emeril Lagasse
  • Pioneer Award: Great Chefs, Oishinbo
  • Kikkoman Breakout Foodies of the Year: The Mind of a Chef (Public Television), Dark Rye (Whole Foods), YumSugar/PopSugar, Zagat on YouTube, Chat Chow TV
  • Breakout Fashionistas of the Year: The Fashion Fund (Ovation), House of Curves (We TV), “This Must Be The Only Fantasy” Rodarte & Todd Cole (the Creators Project)
  • Breakout Storytellers of the Year: The Getaway (Esquire Network), Parts Unknown (CNN)
  • Outstanding Vision: Tanya Holland, Nathan Lyon
  • Outstanding Passion: Elettra’s GOODNESS (Vogue), Jazzy Vegetarian (Public Television)
  • Outstanding Inspiration: Food & Spirituality Series (KQED), Live Big with Ali Vincent (Live Well)
  • Entertainer of the Year: James Cunningham, Martha Stewart
  • Guilty Addiction of the Year: Michelle Phan (YouTube), The Braiser, Liquid Alchemy (The Art of Baileys Chocolat Luxe)
  • Spotlight Award: Mariel Hemingway’s ‘Running from Crazy’ by Barbara Kopple, ‘Best Fish Tacos in Ensenada’ by Director Gabriel Taraboulsy (Delicious Cinema), ‘Miu Miu – Mistress of all She Surveys’ (Dazed Digital), ‘Fresh Fruit’ by Diane Busuttil, Soul of a Banquet (Wayne Wang), Caesars Palace Bacchanal Buffet – Travis Wall
  • Outstanding Mobile Apps: Every Day is a Food Holiday (Food Network), Tastemade (Tastemade)
  • Outstanding Kids Award: Cool Kids Cook (Kid Chef Eliana), MasterChef Junior (Fox), La Cuoca Girovaga by Chef Rosanna Marziale, Edible Animations by Children’s Museum of the Art
  • Person of the Year: To Be Announced Dec. 3rd
  • Outstanding Animated Feature: Cloudy with a Chance of Meatballs 2 (Sony)
  • Outstanding Animated Short: Mademoiselle – Inside CHANEL
  • Outstanding Technology Innovation: Kickstarter, IndieGoGo, The Sugar Lab
HALL OF FAME INDUCTEES
  • Alice Waters
  • Alton Brown
  • Andrew Zimmern
  • Anthony Bourdain
  • Arthur Schwartz the Food Maven
  • Average Betty
  • Check Please: Chicago / Bay Area
  • Chow.com
  • Dining Around with Gene Burns
  • Emeril Lagasse
  • Food Wishes
  • Heidi Klum
  • Joanne Weir
  • Julia Child
  • Michael Kors
  • Oishinbo – anime
  • Project Runway
  • Raising the Bar with Jamie Boudreau
  • Ratatouille (film)
  • Rick Bayless
  • Top Chef
  • Tyra Banks
  • What Not to Wear
  • Zane Lamprey
 
GENERAL COMPETITION AWARD WINNERS
  • Balcones Distilling
  • Bartending Basics
  • Better Cocktails at Home
  • Kathy Casey’s Liquid Kitchen®
  • Raising the Bar with Jamie Boudreau
  • The Proper Pour with Charlotte Voisey
  • Thirsty For…
  • Barefoot Contessa: Back to Basics
  • Chopped
  • Diners, Drive-Ins and Dives
  • Iron Chef America
  • Top Chef
  • Top Chef Masters
  • Barefoot Contessa: Back to Basics
  • Chopped
  • Food Network Star
  • Iron Chef America
  • Top Chef
  • Without Borders
  • Gas Rush Stories: An Organic Farmer
  • Gotham Greens
  • Jazzy Vegetarian
  • P. Allen Smith’s Garden Home
  • The Better Show /earth Day 2013
  • The Healthy Voyager
  • Cake Boss
  • Million Dollar Listing Los Angeles
  • Million Dollar Listing New York
  • Say Yes to the Dress: Atlanta
  • Without Borders
  • Zagat on YouTube
BEST BRANDED PROGRAM
  • Average Betty
  • Jazzy Vegetarian
  • Life & Thyme, an online magazine about food culture.
  • P. Allen Smith’s Garden To Table
  • Sweet Retreats
  • Zagat on YouTube
BEST NEW SERIES
  • Bizarre Bites
  • Cutthroat Kitchen
  • Eat Pack Go talks food with Chef Mario Batali
  • Moveable Feast with Fine Cooking
  • Sweet Retreats
  • Tripping Out with Alie & Georgia
BEST CHEF IN A SERIES
  • Brunch @ Bobby’s
  • Giada at Home
  • Joanne Weir’s Cooking Confidence
  • Mexico: One Plate at a Time with Rick Bayless
  • New Scandinavian Cooking
  • Top Chef Masters episode “Grand Canyon Cookout”
BEST NEWSPAPER OR MAGAZINE PROGRAM
  • Life & Thyme, an online magazine about food culture.
  • Sisters return to family farm and reinvent it
BEST BRANDED VIDEO PROMOTION OR CAMPAIGN
  • Bruichladdich 2013
  • First Drink of the Night: Jennifer Colliau”Client:  Tanqueray Gin, as part of the ongoing “First Drink of the Night” web series.
  • How to survive a Zombie Apocalypse P. Allen Smith style.
  • The Old Fashioned, by Ryan Maybee”.Client:  Johnnie Walker
  • The Old Pueblo:  Tucson, AZ”Client: Tanqueray Gin, as part of the ‘First Drink of the Night’ series.
  • The Pope of Foam starring Charlie Bamforth, for the University of California “Onward California” Series
BEST BEAUTY PROGRAM
  • Fashion News Live
  • Mirror/Mirror
  • My Awesome Empire” Radio broadcast segment
  • What Not to Wear
  • Tripping Out with Alie & Georgia
  • Moonshiners
  • How Booze Built America
  • Diners, Drive-Ins and Dives
  • Food Markets
  • Giada in Paradise
  • Mexico: One Plate at a Time with Rick Bayless
  • New Scandinavian Cooking
  • The Great Food Truck Race
  • Dukes of Melrose
  • Fashion News Live
  • Flipping Out
  • Interior Therapy with Jeff Lewis
  • It’s a Brad, Brad World
  • Knock It Off!
  • Mirror/Mirror
  • Say Yes to the Dress
  • The Rachel Zoe Project
  • What Not to Wear
  • Dukes of Melrose
  • Flipping Out
  • Interior Therapy with Jeff Lewis
  • It’s a Brad, Brad World
  • Say Yes to the Dress: Atlanta
  • Tanked
  • The Rachel Zoe Project
  • What Not to Wear
BEST HOME DECOR AND DESIGN PROGRAM, presented by Ferrara Flame
  • Four Houses
  • Harpoon House
  • Knock It Off!
  • P. Allen Smith’s Garden Home
  • Tanked
  • Treehouse Masters
BEST SINGLE TOPIC SERIES 
  • Bizarre Bites
  • How Booze Built America
  • Mexico: One Plate at a Time with Rick Bayless
  • P. Allen Smith’s Garden To Table
  • Raising the Bar with Jamie Boudreau
  • The Proper Pour with Charlotte Voisey
BEST TRAVEL PROGRAM
  • Eat Pack Go talks food with Chef Mario Batali
  • Giada in Paradise: Thailand
  • Taste Tour
  • The Healthy Voyager
  • The Perennial Plate’s Real Food World Tour
  • Tripping Out with Alie & Georgia
BEST ETHNIC PROGRAM
  • A World of Sweets
  • Azalina
  • Mexico: One Plate at a Time with Rick Bayless
  • Pati’s Mexican Table
  • Spanglish Cooking with Wanda Colon
  • Without Borders
BEST FOREIGN LANGUAGE PROGRAM
  • Food Markets
  • Miss and Mister Deaf International Miss Deaf International Documentary
BEST HEALTH & FITNESS PROGRAM
  • Bobby Flay Fit
  • Live Big with Ali Vincent
  • Ninja Flex & Control #5 by Angelo Dela Cruz
  • The Bikini Lifestyles Show
  • The Healthy Voyager
BEST INTERNATIONAL PROGRAM
  • Food Markets
  • MyCupcakeAddiction
  • New Scandinavian Cooking
  • Off the Beaten Palate
  • Street Food Around the World
  • Wedding Island
VIEWERS CHOICE AWARD WINNERS
BEST FOOD PROGRAM:
WEB
  • Average Betty
  • Bobby Flay’s Barbecue Addiction
  • Bravo’s Top Chef: Last Chance Kitchen
  • Chopped After Hours
  • Ciao Chow
  • Laura in the Kitchen
  • Next Iron Chef: Road to Redemption
  • The Trailer Park Cooking Show With Jolene Sugarbaker
BEST HOME CHEF IN A SERIES
  • A World of Sweets
  • Anna O’Steen in Lovely Lady Cakes TV
  • Average Betty
  • Baba Ghanoush by Sage Russell
  • Dish It Out!
  • FudeHouse
  • Hilah’s Texas Kitchen
  • Jazzy Vegetarian
  • Kimberly’s Simply Southern
  • Kin Entertaining
  • Laura in the Kitchen
  • Pati’s Mexican Table
  • The Trailer Park Cooking Show With Jolene Sugarbaker
“OFFICIAL SELECTION”: BEST FEATURE-LENGTH FILM OR DOCUMENTARY40+ MINUTES
  • Cloudy with a Chance of Meatballs 2
  • Final Recipe
  • Mademoiselle C.
  • More than Honey
  • SOMM
  • Spinning Plates
  • Tasting Menu
BEST FOOD TRAVEL SERIES:
WEB
  • A World of Sweets
  • Eat Pack Go talks food with Chef Mario Batali
  • Life & Thyme, an online magazine about food culture.
  • Off the Beaten Palate
  • Taste Tour
  • The Healthy Voyager
  • The Perennial Plate’s Real Food World Tour
  • Without Borders
BEST FASHION OR DESIGN: WEB PROGRAM OR VIDEO
  • “My Awesome Empire” radio feature
  • Cool Hunting
  • Fashion News Live
  • Fashion TV
  • The Sartorialist – AOL On
  • Urban Hippie

“OFFICIAL SELECTION”: BEST SHORT FILM OR DOCUMENTARY 
10-40 MINUTES
  • Bettina Rheims
  • Fäviken
  • From Cheesecake to Cheesecake: The Joy Harmon Story
  • Miss and Mister Deaf International Miss Deaf International Documentary
  • Once Upon a Time
  • Sugar Shack (A Documentary)
BEST FOOD OR DRINK RADIO BROADCAST
  • Bite and Booze Radio Show
  • Cool Kids Cook
  • Food & Wine with Chef Jamie Gwen
  • Good Food with Evan Kleiman
  • Dining Around with Joel Riddell
  • Slow Living Radio
  • The Bikini Lifestyles Show
  • The Drive with Steve Jaxon’s “Wine Wednesday”
  • What’s Cookin’ Today
BEST COMEDY
  • By the Fireside with Larry
  • Cooking with Bee
  • Dish It Out!
  • Eat Now, Cry Later
  • Served with a Twist
  • The 3 Julias on 30a Television
  • The Trailer Park Cooking Show With Jolene Sugarbaker
  • Tripping Out with Alie & Georgia
“OFFICIAL SELECTION”: BEST MINI FILM OR DOCUMENTARY
5-10 MINUTES
  • A Bout De Vin
  • Balcones Distilling
  • Bicycle Bread Company
  • Electric Coffee Company
  • Gas Rush Stories: An Organic Farmer
  • Gotham Greens
  • How to Zest Citrus
  • The Art & Science of Beer, with the Charlie “The Pope of Foam” Bamforth
  • The Perennial Plate’s Real Food World Tour
  • Tomorrow Somewhere New
CRAFT CATEGORY AWARD WINNERS | THE GREAT TASTE PRIZE LISTS
Craft: Best Producer
  • Betsy Carson
  • Rocco Leo Gaglioti
  • Dave Shelton
  • Colin Kimball
  • Paul Swensen
  • Ryan French
  • Anne Fox & Giada De Laurentiis
Great Taste Prize: Hollywood Tastemakers (f)
HONOREES
  • Ashley Greene
  • Ashley Madekwe
  • Kate Bosworth
  • Mindy Kaling
  • Elizabeth Banks
  • Naomie Harris
  • Naya Rivera
  • Kat Graham
  • Lea Michele
  • Elisabeth Moss
  • Shaun Robinson
  • Alice Eve
  • Christiane Seidel
  • Krysten Ritter
  • Becca Tobin
  • Brenda Song
Craft: Best Director
  • Brooke Johnson
  • Celia Sin-Tien Cheng
  • Sara Bravo
  • Colin Kimball
  • Jan-Erik Lustig
  • Dan Fox
Great Taste Prize: Hollywood Tastemakers (m)
HONOREES
  • Ian Somerhalder
  • Andy Samberg
  • Don Cheadle
  • Zachary Quinto
  • Daymond John
  • Tom Bergeron
  • RuPaul
  • Alex O’Loughlin
  • Jon Favreau
  • Dwayne Johnson
  • Harry Lennix
  • Fabio Viviani
  • Idris Elba
  • Joseph Gordon-Levitt
  • John Cho
Craft: Best Host
  • Ina Garten
  • Bobby Flay
  • Ted Allen
  • Alton Brown
  • Guy Fieri
  • Giada De Laurentiis
Great Taste Prize:
Young
Tastemakers
 
HONOREES
 
  • Jaden Smith
  • Chloé Grace Moretz
  • Dakota Fanning
  • Sarah Hyland
  • Maia Mitchell
  • Olivia Holt
  • Peyton List
  • Bella Thorne
  • India Eisley
  • Hailee Steinfeld
  • Victoria Justice
  • Karan Bar
  • Rico Rodriguez
  • Debby Ryan
Craft: Best Stylist
  • Lori Allen
  • Clinton Kelly & Stacy London

 

 
 
 
 

Great Taste Prize: 

Kikkoman Culinary Tastemakers
 
HONOREES
  • Artesano – SF Bay Area
  • Bluestem Brasserie – SF Bay Area
  • The Bossy Wife & Co. – LA Area
  • Citron Catering – LA Area
  • New Orleans Bill
  • Marco Paola Chocolate – LA Area
  • Amella Caramels – LA Area
 

THANK YOU TO ALL OF OUR PARTNERS AND SPONSORS

 

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner